Xiaomi Redmi Turbo 5 Max, 512GB 12GB RAM
Xiaomi Redmi Turbo 5 Max price in Kenya starts from K Sh. 44,000. The lowest price of Xiaomi Redmi Turbo 5 Max is K Sh. 44,000 at the best Xiaomi Redmi phone Safaricom shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 512GB internal storage base variant of Xiaomi Redmi Turbo 5 Max which is one of the best Xiaomi phones in Kenya under 50K launched in the year 2026 and is available in Black, White, Blue, Orange in colour.
Xiaomi Redmi Turbo 5 Max 512GB Price in Kenya
Xiaomi Redmi Turbo 5 Max price in Kenya starts from K Sh. 44,000. The lowest price of Xiaomi Redmi Turbo 5 Max is K Sh. 44,000 at the best Xiaomi Redmi phone Safaricom shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 512GB internal storage base variant of Xiaomi Redmi Turbo 5 Max which is one of the best Xiaomi phones in Kenya under 50K launched in the year 2026 and is available in Black, White, Blue, Orange in colour.
Redmi Turbo 5 Max mobile was launched on 29th January 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.83-inch touchscreen display offering a resolution of 1,280x2,772 pixels. Redmi Turbo 5 Max is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500s processor. It comes with 12GB of RAM. The Redmi Turbo 5 Max runs Android 16 and is powered by a 9,000mAh non-removable battery. The Redmi Turbo 5 Max supports 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi Turbo 5 Max on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.5) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 20-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Redmi Turbo 5 Max runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. The Redmi Turbo 5 Max is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Redmi Turbo 5 Max measures 162.99 x 77.93 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Auspicious Cloud White, Sea Breeze Blue, Shadow Black, and Sun Orange colours. It features an IP69K rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Redmi Turbo 5 Max include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Redmi Turbo 5 Max supports face unlock.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) Resolution 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3500 nits (peak) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Black, White, Blue, Orange |
| Built | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Dimension | 163 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3xX.X GHz Cortex-X4 & 4xX.X GHz Cortex-A720) |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 9000 mAh |
| Charging | 100W wired, 100W PPS, PD3.0 27W reverse wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Dual 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Front Camera | Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Ports | |
|---|---|
| USB port | USB Type-C 2.0, OTG |