Tecno Spark Go 3, 128GB 4GB RAM
Tecno Spark Go 3 price in Kenya starts from K Sh. 12,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno Spark Go 3 is K Sh. 12,500 at the best Tecno Spark Series Safaricom Phone Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno Spark Go 3 which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple colour.
Tecno Spark Go 3 Price in Kenya
Tecno Spark Go 3 price in Kenya starts from K Sh. 12,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno Spark Go 3 is K Sh. 12,500 at the best Tecno Spark Series Safaricom Phone Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno Spark Go 3 which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple colour.
Tecno Spark Go 3 was recently unveiled in Kenya. In the below 15K price segment, the handset offers decent overall performance for its price. However, as smartphone component prices have risen incessantly, phones across segments have become more expensive. Last year, it would have been easier to recommend the Tecno Spark Go 3 to somebody looking for a budget phone. But that’s no longer the case. The tech firm evidently had to cut corners on multiple fronts.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Tecno |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | - |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) Resolution 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple |
| Built | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm (6.60 x 3.06 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Single 13 MP |
| Front Camera | Single 8 MP |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C, OTG |