Tecno Spark 50, 128GB 4GB RAM
Tecno Spark 50 price in Kenya starts from K Sh. 12,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno Spark 50 is K Sh. 12,500 at the best Tecno safaricom Spark Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno Spark 50 which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold colour.
Tecno Spark 50 Price in Kenya
Tecno Spark 50 price in Kenya starts from K Sh. 12,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno Spark 50 is K Sh. 12,500 at the best Tecno safaricom Spark Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno Spark 50 which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold colour.
Tecno Spark 50 is a 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 6400 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.78 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 6500 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include IP64 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Tecno |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) Resolution 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Screen Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Operating System | Android 16, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Single 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| Front Camera | Single 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C |