Tecno Pop X, 128GB 6GB RAM
Tecno POP X price in Kenya starts from K Sh. 13,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno POP X is K Sh. 13,500 at the best Tecno safaricom Spark Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 6 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno POP X which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Midnight Blue, Ripple Green colour.
Tecno Pop X Price in Kenya
Tecno POP X price in Kenya starts from K Sh. 13,500 at Tecno Shop in Kenya Nairobi. The lowest price of Tecno POP X is K Sh. 13,500 at the best Tecno safaricom Spark Shop Located at Tecno House in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Tecno POP X which one of the best Tecno Phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and available in Midnight Blue, Ripple Green colour.
Tecno Pop X mobile was launched on 20th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) at a pixel density of 260 pixels per inch (ppi). It comes with 6GB of RAM. The Tecno Pop X runs Android 15 and is powered by a 6500mAh non-removable battery. The Tecno Pop X supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Pop X on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/1.85 aperture. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The Tecno Pop X runs HiOS 15 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Tecno Pop X is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Chilly Green and Flare White colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Tecno Pop X include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include fingerprint sensor.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Tecno |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) Resolution 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Screen Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Midnight Blue, Ripple Green | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Operating System | Android 16, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP, (wide), AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C |