Samsung Galaxy Tab S9, 256GB 12GB RAM
Samsung Galaxy Tab S9 price in Kenya starts from K Sh. 90,000 at Samsung Shop in Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S9 is K Sh. 90,000 at the best Samsung Safaricom Tablet Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12GB RAM / 256GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S9 which is one of the best Kids and Professionals samsung tablet in Kenya under 100K launched in the year 2023 and available in Graphite and Beige colour.
Samsung Galaxy Tab S9 Price in Kenya
Samsung Galaxy Tab S9 price in Kenya starts from K Sh. 90,000 at Samsung Shop in Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S9 is K Sh. 90,000 at the best Samsung Safaricom Tablet Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12GB RAM / 256GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S9 which is one of the best Kids and Professionals samsung tablet in Kenya under 100K launched in the year 2023 and available in Graphite and Beige colour.
The Samsung Galaxy Tab S9 model sports an 12.4-inch dynamic AMOLED 2X display with a refresh rate of up to 120Hz refresh rate and powered by a custom octa-core Snapdragon 8 Gen 2 SoC and they boot Android 13 out-of-the-box.
For optics, the Samsung Galaxy Tab S9 carry a 13-megapixel primary rear sensor and an 12-megapixel sensor with an ultra-wide lens. At the front, the tablet two 12-megapixel sensors. The Samsung Galaxy Tab S9 is backed by 8400mAh battery.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Year Launched | 2023 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 11.0 inches, 1600 x 2560 pixels |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Physical Design | |
|---|---|
| Graphite or Beige | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX |
| SIM | Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 8400 mAh, non-removable |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13MP F2.0 + 6MP F2.2 |
| Front Camera | 12MP F2.4 |