Samsung Galaxy Tab S11 Ultra, 1TB 16GB RAM
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra price in Kenya starts from KSh. 140,000 at Samsung Shop Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S11 Ultra is K Sh. 140,000 at the best Samsung Tablet Shop Located in Nairobi CBD, Kenya. This is the 16GB RAM / 1TB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S11 Ultra, which is the best Kids and Professionals Samsung tablet in Kenya under 150K and available in Graphite and Beige colour.
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra 16GB RAM Price in Kenya
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra price in Kenya starts from KSh. 140,000 at Samsung Shop Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S11 Ultra is K Sh. 140,000 at the best Samsung Tablet Shop Located in Nairobi CBD, Kenya. This is the 16GB RAM / 1TB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S11 Ultra, which is the best Kids and Professionals Samsung tablet in Kenya under 150K and available in Graphite and Beige colour.
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra tablet was launched on 4th September 2025. The tablet comes with a 14.60-inch touchscreen display offering a resolution of 2960x1848 pixels. Samsung Galaxy Tab S11 Ultra is powered by a 2GHz MHz octa-core MediaTek Dimensity 9400 processor. It comes with 16GB of RAM. The Samsung Galaxy Tab S11 Ultra runs Android 16 and is powered by a 11600mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Samsung Galaxy Tab S11 Ultra on the rear packs a 13-megapixel primary camera, and an 8-megapixel camera. On the front, the Samsung Galaxy Tab S11 Ultra packs a 12-megapixel primary camera and a second 12-megapixel camera.
The Samsung Galaxy Tab S11 Ultra runs One UI 8 is based on Android 16 and packs 1TB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2048GB). The Samsung Galaxy Tab S11 Ultra measures 208.50 x 326.30 x 5.10mm (height x width x thickness) and weighs 692.00 grams. It was launched in Gray and Silver colours.
Connectivity options on the Samsung Galaxy Tab S11 Ultra include USB Type-C, Wi-Fi, GPS, and Wi-Fi Direct. Sensors on the tablet include ambient light sensor, fingerprint sensor, gyroscope, and accelerometer.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Year Launched | 2025 |
| Also Known As | Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (14.6-inch) |
| Model No | SM-X930, SM-X936B, SM-X936N, SM-X930N |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 14.6 inches, 617.8 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) Resolution 1848 x 2960 pixels |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak), Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
| Display Protection | Mohs level 5 |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX Circle to Search |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Built | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Operating System | Android 16, One UI 8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 16GB |
| Internal Memory | 1TB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 11600 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Dual 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Front Camera | Single 12 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |