Samsung Galaxy Tab S10 Ultra, 256GB 12GB RAM
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra price in Kenya starts from K Sh. 114,000 at Samsung Shop Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra is K Sh. 116,000 Wifi and K Sh 131,000 Wifi + Cellular at the best Samsung Tablet Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12GB RAM / 256GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra which is the best samsung tablet in Kenya under 150K launched in the year 2024 and available in Graphite and Beige colour.
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Price in Kenya
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra price in Kenya starts from K Sh. 114,000 at Samsung Shop Nairobi Kenya. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra is K Sh. 116,000 Wifi and K Sh 131,000 Wifi + Cellular at the best Samsung Tablet Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12GB RAM / 256GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra which is the best samsung tablet in Kenya under 150K launched in the year 2024 and available in Graphite and Beige colour.
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra tablet was launched on 26th September 2024. The tablet comes with a 14.60-inch touchscreen display offering a resolution of 2960x1848 pixels. Samsung Galaxy Tab S10 Ultra is powered by a 2GHz MHz octa-core MediaTek Dimensity 9300+ processor. It comes with 12GB of RAM. The Samsung Galaxy Tab S10 Ultra runs Android 14 and is powered by a 11200mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Samsung Galaxy Tab S10 Ultra (5G) on the rear packs a 13-megapixel primary camera, and an 8-megapixel camera. On the front, the Samsung Galaxy Tab S10 Ultra (5G) packs a 12-megapixel primary camera and a second 12-megapixel camera.
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra is based on Android 14 and packs 256GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 1500GB). The Samsung Galaxy Tab S10 Ultra measures 208.60 x 326.40 x 5.40mm (height x width x thickness) and weighs 723.00 grams. It was launched in Moonstone Gray and Platinum Silver colours.
Connectivity options on the Samsung Galaxy Tab S10 Ultra include USB Type-C, Wi-Fi, GPS, and Wi-Fi Direct. Sensors on the tablet include ambient light sensor, fingerprint sensor, gyroscope, and accelerometer.
For optics, the Samsung Galaxy Tab S10 Ultra models carry a 13-megapixel primary rear sensor and an 8-megapixel sensor with an ultra-wide lens. At the front, both tablets have two 12-megapixel sensors. The Samsung Galaxy Tab S9 Ultra is backed by 11,200mAh battery.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Year Launched | 2024 |
| Also Known As | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra (14.6-inch) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 14.6 Inches, 1848 x 2960 Pixels |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| SIM | Nano-SIM, eSIM - cellular model only IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) Enhanced Armor aluminum |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX Circle to Search |
| Performance | |
|---|---|
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 11200 mAh, non-removable |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide) 12 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |