Samsung Galaxy A14 5G, 128GB 6GB RAM
Samsung Galaxy A14 5G price in Kenya starts from K Sh. 12,999. The lowest price of Samsung Galaxy A14 5G is K Sh. 12,999 at the best Samsung A Series Safaricom phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or Buy at Samsung Kenya Online Website shop for delivery. This is 6GB RAM / 128GB internal storage base variant of Samsung Galaxy A14 5G which is one of the best Samsung Phones in Kenya below 15K launched in the year 2022 and is available in Black, Light Green, Dark Red, Silver colors.
Samsung Galaxy A14 5G Price in Kenya
Samsung Galaxy A14 5G price in Kenya starts from K Sh. 12,999. The lowest price of Samsung Galaxy A14 5G is K Sh. 12,999 at the best Samsung A Series Safaricom phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or Buy at Samsung Kenya Online Website shop for delivery. This is 6GB RAM / 128GB internal storage base variant of Samsung Galaxy A14 5G which is one of the best Samsung Phones in Kenya below 15K launched in the year 2022 and is available in Black, Light Green, Dark Red, Silver colors.
Samsung Galaxy A14 5G runs on the Android 13, One UI operating system and might house a decent 5000 mAh battery that will let you enjoy playing games, listening to songs, watching movies, and do other stuff for a longer duration without worrying about battery drainage.
On the camera front, the smartphone from Samsung is rumored to feature Single camera setup on the rear. There will be 48 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP cameras so that you can click life-like pictures. On the front, the Samsung Galaxy A14 5G is expected to sport a 8 MP front camera for clicking selfies. You can enjoy watching movies or playing games on the Samsung Galaxy A14 5G as it might feature 6.5 inches (16.51 cm) display with a resolution of 720 x 1560 Pixels.
Apart from this, Samsung Galaxy A14 5G is likely to power Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) so that you can enjoy a seamless performance while accessing multiple apps. Also, the mobile will be available in different storage options after its launch. Such availability lets you easily store your local files, videos, pictures, movies, songs and other stuff without worrying about space constraints.
Various connectivity options on the Samsung Galaxy A14 5G are speculated to include WiFi - Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n, Mobile Hotspot, Bluetooth - Yes, v5.0, and 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G. Moreover, sensors on the smartphone might include Accelerometer, Proximity.
The dimensions of the Samsung Galaxy A14 5G are expected to be 164 mm x 75.8 mm x 8.9 mm.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Year Launched | 2022 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.6 Inches, 1080 x 2408 Pixels |
| Display Type | PLS LCD |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Black |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Virtual proximity sensing |
| SIM | Dual Sim |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz & 6x2.0 GHz) - SM-A146B |
| Operating System | Android 13, One UI 5 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP F1.8 + 5MP F2.2 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Front Camera | 8MP F2.2 |