Specifications
| General | |
|---|---|
| Price in Kenya | K Sh 17,500 |
| Brand | Infinix |
| Year Launched | 2022 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.82 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Physical Design | |
|---|---|
| Racing Black or Legend White or Origin Blue or Lucky Green | |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | 2.0 GHz, Octa-core |
| Operating System | Android 12, XOS 10.6 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh, Li-Po |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13MP F1.8 + 2MP + QVGA |
| Front Camera | 8MP |