Oppo K15 Pro Plus, 512GB 12GB RAM
Oppo K15 Pro Plus price in Kenya starts from K Sh. 37,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo K15 Pro Plus is K Sh 37,000 at the best OPPO K Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 512GB internal storage base variant of Oppo K15 Pro Plus, which is one of the best OPPO phones in Kenya under 40K launched in the year 2026 and is available in Gray, Silver, Pink colors.
OPPO K15 Pro Plus Price in Kenya
Oppo K15 Pro Plus price in Kenya starts from K Sh. 37,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo K15 Pro Plus is K Sh 37,000 at the best OPPO K Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 512GB internal storage base variant of Oppo K15 Pro Plus, which is one of the best OPPO phones in Kenya under 40K launched in the year 2026 and is available in Gray, Silver, Pink colors.
OPPO K15 Pro Plus is a 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 9500s with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.78 inches AMOLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 7760 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Oppo |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) Resolution 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Display Protection | Crystal Shield Glass |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 600 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Gray, Silver, Pink |
| Built | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Dimensions | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.39 x 3.05 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Charging | 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Dual 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |