Oppo K15 Pro, 256GB 12GB RAM
Oppo K15 Pro price in Kenya starts from K Sh. 31,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo K15 Pro is K Sh 31,000 at the best OPPO K Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 256GB internal storage base variant of Oppo K15 Pro , which is one of the best OPPO phones in Kenya under 40K launched in the year 2026 and is available in Gray, Silver, Pink, Black/Gold colors.
OPPO K15 Pro Price in Kenya
Oppo K15 Pro price in Kenya starts from K Sh. 31,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo K15 Pro is K Sh 31,000 at the best OPPO K Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 12 GB RAM / 256GB internal storage base variant of Oppo K15 Pro , which is one of the best OPPO phones in Kenya under 40K launched in the year 2026 and is available in Gray, Silver, Pink, Black/Gold colors.
OPPO K15 Pro is a 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 8500 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.59 inches AMOLED display with 165 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 7000 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Oppo |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 200/202/203 g (7.05 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) Resolution 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Display Protection | Crystal Shield Glass |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Built | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.23 x 2.96 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Charging | 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Dual 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |