Oppo A6x 5G, 128GB 4GB RAM
Oppo A6x 5G price in Kenya starts from K Sh. 14,000 at OPPO shop Nairobi Kenya. The lowest price of Oppo A6x 5G is Ksh. 14,000 at the Best OPPO A series Safaricom Phone Shop Located in Nairobi CBD, Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of Oppo A6x 5G, which is one of the Best Camera OPPO phones in Kenya Below 15K launched in the year 2026 and is available in Olive Green, Ice Blue colors.
Oppo A6x 5G 128GB Price in Kenya
Oppo A6x 5G price in Kenya starts from K Sh. 14,000 at OPPO shop Nairobi Kenya. The lowest price of Oppo A6x 5G is Ksh. 14,000 at the Best OPPO A series Safaricom Phone Shop Located in Nairobi CBD, Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of Oppo A6x 5G, which is one of the Best Camera OPPO phones in Kenya Below 15K launched in the year 2026 and is available in Olive Green, Ice Blue colors.
OPPO A6x 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by Mediatek 6300 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.75 inches LCD display with 120 Hz refresh rate. It features a 13 MP rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 6500 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include IP64 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Oppo |
| Year Launched | 2025 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) Resolution 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (HBM) |
| Display Protection | N/A |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Olive Green, Ice Blue |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired, 33W PPS, 13.5W PD 5W reverse wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB port | USB Type-C 2.0, OTG |