Oppo A6t, 128GB 4GB RAM
Oppo A6t price in Kenya starts from K Sh. 12,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo A6t is K Sh 12,000 at the best OPPO A Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Oppo A6t, which is one of the best OPPO phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and is available in Crystal Violet, Crystal Blue colors.
OPPO A6t Price in Kenya
Oppo A6t price in Kenya starts from K Sh. 12,000 at OPPO Shop in Nairobi Kenya. The Lowest price of Oppo A6t is K Sh 12,000 at the best OPPO A Series Safaricom Phone Shop located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivery. This is 4 GB RAM / 128GB internal storage base variant of Oppo A6t, which is one of the best OPPO phones in Kenya below 15K launched in the year 2026 and is available in Crystal Violet, Crystal Blue colors.
Oppo A6t is an upcoming 5G Android 15 Smartphone powered by MediaTek 6300 with 4 GB RAM and 128GB storage. It has a 6.75 inches LCD display with 120 Hz refresh rate. It features a 13 MP Single rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 6500 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP64 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Oppo |
| Year Launched | 2026 |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) Resolution 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Display Protection | N/A |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (peak) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Crystal Violet, Crystal Blue |
| Built | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 15W wired 5W reverse wired |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Single 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Front Camera | Single 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |