OnePlus Ace 6 Ultra, 512GB 16GB RAM
OnePlus Ace 6 Ultra price in Kenya starts from K Sh. 80,000 at Oneplus Shop Nairobi Kenya. The lowest price of OnePlus Ace 6 Ultra in Kenya is K Sh. 80,000 at the best Oneplus Ace Series Safaricom Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivey. This is 16GB RAM / 512GB internal storage base variant of OnePlus Ace 6 Ultra is one of the the best Camera Oneplus phones under 100K in Kenya launched in the year 2026 and available in Kenya in Blue, Black, Titanium colour.
Oneplus Ace 6 Ultra 512GB Price in Kenya
OnePlus Ace 6 Ultra price in Kenya starts from K Sh. 80,000 at Oneplus Shop Nairobi Kenya. The lowest price of OnePlus Ace 6 Ultra in Kenya is K Sh. 80,000 at the best Oneplus Ace Series Safaricom Shop Located in Nairobi CBD Kenya or buy online for delivey. This is 16GB RAM / 512GB internal storage base variant of OnePlus Ace 6 Ultra is one of the the best Camera Oneplus phones under 100K in Kenya launched in the year 2026 and available in Kenya in Blue, Black, Titanium colour.
OnePlus Ace 6 Ultra is a 5G Android 16 Smartphone powered by Mediatek 9500 with 16 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.78 inches AMOLED display with 165 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 8 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 8600 mAh Battery with 120W Fast Charging. Notable features include NFC, IP66/IP68/IP69/IP69K Rating, In-Display Fingerprint and USB on-the-go.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | OnePlus |
| Weight | 217 g or 219 g (Metal Storm) (7.65 oz) |
| Year Launched | 2026 |
| Display | |
|---|---|
| Display Protection | Crystal Shield Glass, Crystal Shield Glass |
| Display Size and Resolution | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) Resolution 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Physical Design | |
|---|---|
| Built | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Ace Awakening, Metal Storm | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Performance | |
|---|---|
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 16GB |
| Internal Memory | 512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8600 mAh |
| Charging | 120W wired, PPS(55W), PD(13.5W) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | Dual 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.55", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide) |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Ports | |
|---|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |