Nokia C32, 64GB 4GB RAM
Nokia C32 price in Kenya is starts at K Sh. 17,000. The lowest price of Nokia C32 is K Sh. 17,000 at Nokia shop located in Nairobi CBD Kenya. This is 4GB RAM / 64GB internal storage base variant of Nokia C32 which is available in Charcoal, Mint, Cyan colour.
This product is no longer available.
Nokia C32 Price in Kenya
Nokia C32 price in Kenya is starts at K Sh. 17,000. The lowest price of Nokia C32 is K Sh. 17,000 at Nokia shop located in Nairobi CBD Kenya. This is 4GB RAM / 64GB internal storage base variant of Nokia C32 which is available in Charcoal, Mint, Cyan colour.
Nokia C32 mobile comes with a 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+). Nokia C32 is powered by a 1.6GHz octa-core processor. It comes with 4GB of RAM. The Nokia C32 runs Android 12 and is powered by a 5050mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Nokia C32 on the rear packs a triple camera setup featuring a 13-megapixel primary camera; a 2-megapixel camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Price in Kenya | K Sh 18,499 |
| Brand | Nokia |
| Year Launched | 2023 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Screen Type | IPS LCD |
| Physical Design | |
|---|---|
| Charcoal or Cyan or Mint | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | Unisoc SC9863A |
| Operating System | Android 12 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5050mAh, Li-Po |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13MP + 2MP + 2MP |
| Front Camera | 5MP |