Luxus X20 Price in Kenya
Luxus X20 price in Kenya starts at K Sh. 6,999. The lowest price of Luxus X20 is K Sh 6,999 at FKAY Smartphones. This is 2 GB RAM / 16 GB internal storage base variant of Luxus X20 which is available in Black color.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Brand | Luxus |
| Year Launched | 2023 |
| Display | |
|---|---|
| Display Size and Resolution | 6.6 Inches, 480 x 960 Pixels |
| Display Type | IPS LCD |
| Physical Design | |
|---|---|
| Color | Black |
| SIM | Dual Sim |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | 1.3 GHz Quad-Core |
| Operating System | Android 10 |
| Storage | |
|---|---|
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Ion 4000 mAh |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8MP |
| Front Camera | 5MP |